המלחמה האבודה של רון חולדאי בחופש המידע

עיריית תל-אביב יפו מסרבת למסור את נתוני תקציב העירייה בפורמט שיאפשר ניתוח וחקירה. זה לא מנוגד לחוק חופש המידע, אבל בוודאי מנוגד לרוח החוק. אבל הפעם חולדאי וחבריו מתמודדים עם כוחות חזקים מהם.

"המידע שואף להיות חופשי". את האמירה הזו, שעומדת בבסיס התיאוריה של חופש המידע, כבר היה מי שפסל כרעיון רומנטי של מהפכנים בגרוש – אבל זה לא שיקף דבר מלבד בורות. המידע שואף להיות חופשי והוא שאף להיות חופשי תמיד; הרעיון הזה איננו צאצא של ההשקפה הליברלית, של ההומניזם, של הדמוקרטיה או של כל רעיון אחר שהביאה העת החדשה. הוא עתיק יומין. החכם באדם אמר "עוף השמיים יוליך את הקול". היוונים סיפרו את הסיפור על קני הסוף ששרו את סודו של המלך מידאס. למרות זאת, עד ימינו, ישנם חמורים שחושבים שיצליחו להסתיר את אוזניהם.

הבוקר נחשף לציבור התקציבולטור, כלי פשוט שפותח על-ידי צוות התקציב של תנועת עיר לכולנו במטרה לשפוך קצת אור על האופן שבו עיריית תל-אביב מבזבזת 4.5 מיליארד ש"ח בשנה (מדוע אני אומר "מבזבזת"? משום שבמשך שנים גרתי בצפון העיר וראיתי איך כסף נשפך, ועכשיו אני גר בפלורנטין ורואה איך הדבר היחיד שהעירייה שולחת לכאן זה פקחים).

התקציבולטור מציג את נתוני התקציב בפורמט דיגיטלי, עם אפשרות לחיפוש, ניתוח והשוואה. כמובן, לא בגלל אלא למרות העירייה בראשות חולדאי, שעושה כל מאמץ שלא למסור את הנתונים (ראו העצומה ההולכת ותופחת בנושא).

ידיעות אחרונות, ynet והארץ דיווחו בהרחבה – כמעט הייתי אומר, בהתלהבות – על התקציבולטור. תגובת עיריית תל-אביב על ממצאים שצוטטו מתוכו: שטויות, אתם לא מבינים, ובשביל מה לכם בכלל להתעסק בתקציב, not in so many words (כדאי לקרוא את הפוסט שפרסם בנושא עידו קינן).

מדוע החשאיות? ובכן, זה די ברור. השקיפות היא אוייבתם הגדולה של (לכאורה לשלושת הבאים) השחיתות, המינהל הלא-תקין, האינטרסים הזרים, המדיניות המפלה וגם סתם של מדיניות גרועה שגורמת להגירה שלילית מתל-אביב, לירידה מתמשכת במספר הצעירים בעיר, לפגיעה בשירותים לתושב, הצטמצמות מהירה בשטחים הפתוחים, ועוד כהנה וכהנה. אז באמת, למה לו לחולדאי שנדע על מה הולך הכסף?

לקריאה נוספת:

7 תגובות בנושא “המלחמה האבודה של רון חולדאי בחופש המידע

 1. shooky מאת

  תודה תומר. אם כי, חשוב לומר:
  א. יש כמה וכמה אנשים שתרמו לפרוייקט התקציבולטור פי אלף ממני.
  ב. אני ממש לא רוצה להיכנס לכנסת.
  ג. ליכטש, איתי ויואב עינהר עשו אתר ממש יפה לתקציבולטור.

  אולי גם אתה תכתוב על זה משהו, בתור מישהו שמבין מה זה "חופש מידע".

 2. פינגבאק: עוד בלוג תל-אביבי » יחי התקציבולטור!

 3. פינגבאק: הספינולטור של "עיר לכולנו" | ביבי-ווטש

 4. פינגבאק: תקציב לכולנו « איתי נתנאל

 5. פינגבאק: יחי התקציבולטור! | עוד בלוג תל-אביבי

 6. פינגבאק: ניצחון לצוות התקציב של עיר לכולנו | שוקי גלילי בהנהלה חדשה

השאר תגובה